Bułgaria w UE

Bułgaria w UE

1 stycznia 2007 roku Bułgaria wstąpiła do Unii Europejskiej. Gospodarka bułgarska musiała natychmiast dostosować się do międzynarodowego prawa handlowego, jednak nie wpłynęło to negatywnie na rozwój gospodarczy. Wzrost gospodarczy przekroczył 5%, a dług wewnętrzny spadł z 67% w 2006 PKB do 22% w 2007. Obecnie Bułgaria ma na celu wejście do strefy euro najpóźniej w 2012 roku. Główne przeszkody na tej drodze stanowią wysoka inflacja wahająca się od 2,3 do 7,3% (obecnie inflacja wynosi 12,5%), niestabilność lewa oraz fakt, że bułgarski produkt krajowy brutto jest niższy o około 13% niż średnia unijna. O pozytywnych zmianach w bułgarskiej gospodarce świadczą m.in. boom w handlu nieruchomościami oraz niskie stopy procentowe, które pomagają w przyciąganiu zagranicznych inwestorów. W 2008 roku wprowadzono w Bułgarii podatek liniowy, który wynosi 10% i obejmuje wszystkich obywateli. Obecna stopa podatkowa jest jedną z najniższych na świecie oraz najniższą w Unii Europejskiej. Podatek CIT, wynoszący również 10%, ma na celu rozwój sektora prywatnego oraz ułatwienia, które mogą przyciągnąć zagranicznych inwestorów.

Informacje praktyczne o Bułgarii

Stolica: Sofia Powierzchnia: 111 tys. km2 Języki: bułgarski Waluta: 1 lewa = 100 stotinek Ludność: 7.8 mln. mieszkańców Główne miasta: Sofia, Płowdiw, Warna, Burgas, Ruse, Stara Zagora, Plewen, Dobrich, Skład etniczny: Bułgarzy 85%, Turcy 9%, Cyganie 3%, Macedończycy 3% Podział administracyjny: 9 regionów (Burgas, Chaskowo, Łowecz, Michajłowgrad, Płowdiw, Ruse, Sofia, Warna, miasto wydzielone: Sofia)

Gospodarka Bułgarii

Lata 90. wraz z przemianami politycznymi i przebudową systemu ekonomicznego przyniosły Bułgarii głęboki kryzys gospodarczy. Został on jednak przełamany w 1997, a galopująca inflacja została zahamowana. Jakkolwiek kraj boryka się z wprowadzaniem kolejnych reform następuje powolny, acz stały rozwój gospodarczy. Bułgaria jest krajem przemysłowo rolniczym. Uprawia się tu przede wszystkim zboża, a wśród nich pszenicę, kukurydzę i jęczmień. Na terenach nawadnianych rośnie ryż. Na polach spotkamy także soję, buraki pastewne i cukrowe, słoneczniki, tytoń oraz bawełnę. Kraj słynie z wysokiego poziomu warzywnictwa. Uprawia się głównie: pomidory, arbuzy, melony i paprykę. Na wysokim poziomie jest również sadownictwo. Z owoców najwięcej jest jabłek, śliwek, moreli i brzoskwiń.

Charakterystyczne są również dla Bułgarii plantacje róż, mięty oraz uprawa winorośli. W północno wschodniej i zachodniej, górzystej części kraju dominuje hodowla, zwierząt. Trzyma się głównie owce i trzodę chlewną. Rybołówstwo dostarcza rocznie około 27 tys. ton ryb. Aczkolwiek pochodzą głównie z łowisk na Oceanie Atlantyckim, a nie z Morza Czarnego. Baza surowców jest różnorodna, ale występujące tu złoża są niewielkie. Wśród surowców można wymienić węgiel brunatny, ropę naftową, gaz ziemny, rudę żelaza, cynku i ołowiu, miedzi, manganu i chromu.